داستان مکان یابی با گوگل مپز ناگهان اوج گرفت. برنامه بلندپروازانه گوگل آن قدر بزرگ بود که حتا اپل هم نتوانست در برابر آن مقاومت کنند. در مقابل با شروع مفهوم Phisical web یا وب سخت افزاری همه مباحث این حوزه به ویرایش جدید از مفهوم مکان بین واقعیت و مجاز ارتقا یافت. برای همین منظور بلوتوث کم انرژی یا BLE به کمک توسعه دهندگان این ویرایش جدید آمد. گوگل آن را ادی استون بیکن نام نهاده است.

beacosystem-tour-for-gdg-dublin-sean-o-sullivan-50-638

بیکان یا ادی استون فن آوری است که با بلوتوث کم انرزی رشته ای از داده را به گوشی های شما ارسال می کنند. این فن آوری در اپل به ایبیکان iBeacon و در گوگل به ادی استون Eddystone معروف است. اگر چه در جزییات تفاوت های فاحشی با هم دارند اما در کلیات به این گونه است که زمانی که دستگاه گوشی هوشمند شما به منبع بلوتوث نزدیک می شود دستگاه شما مطلع می گردد و با توجه به شکل اطلاعاتی که به سمت شما فرستاده می شود شما می توانید واکنش های متفاوتی به آن نشان دهید.
تکنولوژی ادی استون Eddystone در واقع نسخه مقابل IBeacon اپل هست که از طرف گوگل در سال ۲۰۱۵ معرفی گردید . شرکت گوگل در تکنولوژی ادی استون Eddystone با عرضه امکانات و قابلیت های بیشتر علاوه بر ارسال UID – Eddystone-UID(مانند آی بیکن ) ، قابلیت ارسال URL Eddystone-URL و TLM Eddystone-TLM را نیز اضافه نمود .

در مدل UID دستگاه بیکن تنها اقدام به ارسال یک ID منحصر به فرد میکند ، در این حالت گوشی هایی که این سیگنال آی دی را دریافت میکنند باید دارای اپلیکیشن مربوطه باشند ، تا برنامه به محض دریافت سیگنال آی دی ، واکنش مناسب را انجام دهد . (مانند نشان دادن یک محتوا ، تبلیغ و … ) . همانطور که متوجه شدید ، لازمه این مدل ، نصب بودن اپلیکیشن مربوطه بر روی گوشی تلفن همراه کاربر است .

حال ، گوگل با گسترش این تکنولوژی و با معرفی Eddystone-URL ، این توانایی را در اختیار کاربران قرار داده تا به جای ارسال یک ID اقدام به ارسال یک آدرس وب سایت یا URL نمایند . مزیت این قابلیت در این است که کاربران دیگر احتیاجی به نصب برنامه های هر مکان ندارند ، بلکه تنها با روشن کردن بلوتوث گوشی خود می توانند لینک مطالب مرتبط را در نوتیفیکیشن بار دریافت نموده و با کلیک بر روی آن به صفحه وب سایت مربوطه بروند . این قابلیت ، دردسر ایجاد و نصب اپلیکیشن برای هر محل خاص (مانند پاساژ و مال ها ، موزه ها و گالری ها و …) را برطرف نموده و تنها نیاز به ایجاد یک وب سایت با محتوای مرتبط می باشد . مدل سوم ارسال دیتا توسط بیکن ها که در تکنولوژی ادی استون Eddystone توسط گوگل معرفی شده است ، تکنولوژی Eddystone-TLM می باشد .
در حال حاضر در دنیا از این فن آوری که در قدم های اولیه خود قرار دارد برای تعیین مکان اشیا استفاده می کنند. مثلا شما در نزدیکی یک فروشگاه هستید با این امکان شما می توانید محصولات فروشگاه خود را به عابران پیاده ای که از اطراف شما رد می شوند ارايه کنید. به عابران نوتیفیکیشنی نمایش داده خواهد شد و می توانند با باز کردن آن محصولات فروشگاه شما را ببینند.

unnamed

این فن آوری در ایران هنوز چندان رشدی نیافته است و شناخته شده نیست. اما مانند سایر فن آوری ها می تواند به محیط کسب و کار ایرانی کمک شایانی بکند. یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه شرکت رسانه است که مدتی است در این زمینه تحقیقات خود را آغاز کرده است و نمونه های سخت افزاری محصول را نیز ارائه می نماید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از وب سایت این شرکت http://ingn.ir استفاده کنید.