این سئوال از شما به عنوان یک برنامه نویس پرسیده می شود. اما پاسخ به اندازه سئوال ساده نیست. به خصوص اکنون که گستردگی وسیعی در زبان ها بوجود آمده است و عملا امکان یادگیری همزمان چند زبان وجود ندارد مگر این که تنها سطح کاربری این زبان ها را یاد بگیرید.
اما برای پاسخ به این سئوال به هر صورت باید جوابی وجود داشته باشد! بلکه وجود دارد! زبان که انتخاب می کنید با کاری که می خواهید از آن پول در بیاورید مرتبط باشد.
یعنی اگر می خواهید بر روی وب کار کنید PHP , JavaScript ضروری به نظر می رسد. در مقابل زبان هایی مانند دات نت هم وجود دارد که واقعا آن ها را به شما توصیه نمی کنم. برای این توصیه ام دلایل زیادی دارم ولی در یک کلمه من طرف دار دنیای متن باز هستم.
اگر می خواهید که برای iOS برنامه نویسی کنید دیگر ابجکتیو سی چندان بکارتان نمی آید باید سویفت (Swift) یاد بگیرید. و اگر قصد دارید برای اندروید برنامه نویسی کنید باید حتما جاوا را یاد بگیرید!
عده زیادی برای آسان کردن کار خود از برنامه های شبیه ساز استفاده می کنند و مدتی هم براحتی اپلیکیشن می سازند اما این راه یک حد نهایی دارد و تنها راهی که بی نهایت است این است که خودتان شروع به برنامه نویسی کنید.
در طی آموزش های آینده من به شما برنامه نویسی جاوا به علاوه محیط کار اندروید استودیو را آموزش می دهم. چون بسیاری از همکاران قبلا زحمت توضیح مقدمات را کشیده اند کافی است نگاهی به آن ها بیاندازید:
بهتر است قبل از شروع آموزش های من حتما اندروید استودیو را نصب و راه اندازی کنید. به شما توصیه می کنم در یک اقدام جسورانه استفاده از ویندوز را کنار بگذارید و نسخه دسکتاب ابونتو یا سنت اوس را نصب کنید و اندروید استودیو را در همین محیط استفاده کنید. شاید چند هفته اول سخت باشد اما شما به مرور قدرتی بدست می آورید که دیگر همکاران ندارند. مدیریت یک سرور تحت لینوکس! باور کنید بعدا بدردتان خواهد خورد.

یک نگاهی به این سایت ها بیاندازید:
دانلود اندروید استودیو: http://p30download.com/fa/entry/45668/
نصب: لینک

آشنایی با مفاهیم اساسی:http://androidcode.ir/